pergola se zahradou

Ne vždy je potřeba vymýšlet něco nového. Občas je dobré se zastavit a inspirovat se, vzít si části, které se Vám líbí a zapomenout na ty, které prostě a jednoduše nejsou pro Vás. Pojďme se podívat na několik málo architektů a směrů 20. století a nechat se jimi inspirovat.

 

Pro ty, co rádi jednoduché a racionální – Le Corbusier

Později přiřazován k funkcionalismu, Le Corbusier byl průkopníkem moderní architektury. Jeho návrhy (a funkcionalismus obecně) bývají popisovány jako racionální a chladné, i tak si z nich ale můžeme vytáhnout inspiraci. Jeho pět bodů moderní architektury se staly velmi důležitými pro vývoj architektury, nás ale bude zajímat především ten poslední. Ten se týká střešních zahrad a zeleně jako takové. Fakt, který spousta lidí opomíná je, že i funkcionalismus hojně využíval rostlin, střešních i zimních zahrad… není tedy důvod se bát zeleně využít i na své vlastní hliníkové pergole. Spolu s otevřeným prostorem terasy, hliníkovými sloupy a spoustou světla může pár dobře umístěných rostlin pergole dodat trochu života bez toho, aniž by ji celou spolkly.

I funkcionalistický nábytek je možné pod pergolou využít. Důraz na konstrukci a materiál a oproštění od dekoru a nefunkčních prvků tvoří čisté tvary. Známé jsou například židle z Vily Tugendhat. Některé materiály ale nejsou na venek vhodné (některé potřebují zastínění od slunce, suché místo a podobně), je proto dobré se poradit s pracovníky obchodu.

Pro propojení exteriéru s interiérem – Frank Lloyd Wright

Svým způsobem byl Frank Llloyd Wright pionýrem organické architektury i když dnes si pod tímto pojmem představíme něco jiného (organické přírodní tvary budov a využití přírodních materiálů). U něj šlo o propojení interiéru s exteriérem a inspiraci přírodou. Toto propojení vnitřního a vnějšího prostoru je pro pergoly perfektní. V podstatě už pergola samotná tohoto efektu dosahuje, můžeme mu ale napomoci. Postupný přeliv rostlin zvenku dovnitř, kde přepadávají přes práh domu, a naopak ven se tlačí některé prvky z vnitřních prostor. Proč se omezovat prostorem daným prahem domu a terasou?

Inspiraci můžeme čerpat i v jeho Kaufmannově vile (známé taky jako Vila nad vodopádem) a využít vodního prvku. Ať už jde o fontánku, malé jezírko s lekníny nebo pítko pro ptáčky, umístěné tak, že je můžete pozorovat ale nerušit.

Zajímavé tvary a bizarní kostky – kubismus

Unikát v České republice je využití kubismu i v architektuře. Pravděpodobně znáte krematorium v Pardubicích od Pavla Janáka, kde se točil Spalovač mrtvol – takto může vypadat kubismus v architektuře. Tato tendence se ale projevila i v interiérovém a produktovém designu a pokud chcete svou pergolu ozvláštnit, rozhodně sáhněte po kubistickém nábytku nebo nábytku kubismem inspirovaným.

 

Jak teda může taková hliníková pergola vypadat? Podívejte se do naší galerie realizací ale nenechte se jí omezovat. Máte zájem o vlastní pergolu? Kontaktujte na telefonním čísle 777 118 639, přes email na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo prostřednictvím kontaktního formuláře.

Můžete napsat ještě 1000 znaků.
Přiložit soubory
 

O společnosti ALUMINPER s.r.o.

Jungmannova 153/12
779 00 Olomouc-Hodolany
IČO: 07091613 | DIČ: CZ07091613
zapsaná na vložce C 74469 vedené u Krajského soudu v Ostravě

Schůzku v kanceláři je třeba předem domluvit.

Poptávky
777 118 639

Technické dotazy
775 487 935

© 2024, ALUMINPER, s.r.o.. Veškerá práva vyhrazena. Tento web vytvořila StaWEBnice.

Pro zákazníky

Nejlevnější hliníkové pergoly na trhu

Garantujeme vám nejnižší cenu na trhu na hliníkové zastřešení terasy, parkovacího stání, vchodových dveří nebo jiného přístřešku z hliníkových profilů. Zašlete nám aspoň přibližné rozměry a my vám obratem zašleme nezávaznou cenovou nabídku.