Výtažky z moderního umění 20. století už jsme prošli. Ne všem ale tyto moderní styly vyhovují. Někteří se radši ponoří do secese, renesance a někteří do antiky. Dnes se podíváme na několik málo stylů 19. století a necháme se jimi inspirovat. Design terasy a pergoly nemusí být nudný a nemusí končit u pár židlí a stolu.
Secese
Začneme na přelomu 19. a 20. století, v době secese. Poslední sloh a také první umělecký styl, secese pohltila umění jako celek a projevila se skoro v každém médiu. V architektuře se ukázaly být dominantní dva velmi odlišné styly. Geometrická a florální secese. Geometrickou můžeme pozorovat například ve Skotsku. Florální je nám o něco blíže a budovy tohoto typu můžeme vidět ve Vídni ale dokonce i v Česku.
Jak si přinést florální secesní prvky na vlastní terasu? Koukejte se po nábytku se zaoblenými a jemnými tvary. Zajímavé a spletité stoly, židle, které se zdánlivě zapletly samy do sebe. Z barevného dekoru je samozřejmou volbou zlatá, která může některá barevná provedení hliníkových pergol krásně doplňovat.
Pokud Vás ale více zajímají ostré přechody, tmavé dřevo a geometrické tvary, secese má stále co nabídnout. Architekt Charles Rennie Mackintosh využíval geometrických tvarů. To jde krásně vidět například na jeho vysokých židlích. Chcete-li Vaši terasu nebo dvorek ozvláštnit zajímavým prvkem, hledat inspiraci v jeho designu nábytku je rozhodně na místě.
Novorenesance a další novo-styly
Umění naprosto odlišného stylu se projevilo v první polovině 19. století. Doba romantismu s sebou přinesla tzv historismy. Šlo o již dříve vymyšlené slohy, které se znovu dostaly mezi oblíbené. Vypadaly sice trochu jinak, stále se na nich ale objevují prvky originálních slohů. Stavěly se například i umělé zříceniny. Hrady, které jsou již od začátku zbořené a vystavěny jsou jen zbytky.
Jak se ale inspirovat v designu? Upravená zahrada a detaily na nábytku jsou jen malými nápady pro inspiraci tímto obdobím. Hliníková pergola má tu výhodu, že se na ni dají pověsit různé prvky. Proč se tedy nevrátit ke klasicistnímu/neorenesančnímu Mahenově divadlu a nenavěsit si na pergolu světýlka? Mahenovo divadlo v Brně je známé svým vůbec prvním elektrickým osvětlením v divadle po celé Evropě.
Zaujaly Vás umělecké slohy či styly? Máte zájem o vlastní pergolu, přístřešek nebo možná hliníkový plot? Kontaktujte nás na čísle 777 118 639, emailu